Tuesday, February 06, 2007

JIPPED!

Hmfph! Back in *the* day (approximately the late 70's just so ya know), the toothfairy only left a quarter. Apparenly now the cost of a teeny, tiny, used piece of enamel is $2! I'm definately in the wrong business!

14 comments:

barb said...

I hear ya, Kelly! Here at my house, the short person has told me that the going rate for molars is now $5 each. Sheesh!

wendy said...

that little piece of enamel only costs $1 here....but the first one is always $3 (and of course that's gold coins instead of paper). heh.

Ruth said...

Oh, when AUbree got her teeth knocked and had to have them pulled at the tender age of 3. The DENTIST, lovely man, told her that should be worth $20 a piece. Don't think she didn't know what a $20 bill was either. I had half a mind to tell him to take $40 from his bill. COngrats on the teeth lost!!!

Cari said...

Oh I know! I hear ya girl!
One of the little boys that I teach piano to told me that he got $5 for his tooth!!!!

Liz Ness said...

$2.00? Oh my! I better make sure my son does everything he can to keep 'em awhile!

Robin Middendorf said...

Lucky you!!! I was informed that the tooth fairy out in these parts brings $5.00!!!! Luckily my kid is losing teeth VERY SLOWLY!!!! LOL!

Jana said...

CUTE pic & post!! Our boys typically got $1 per tooth and cripes, with 3 of them and nearly all of their teeth out by now, we nearly had to take out a 2nd mortgage on the home to pay for them all!! It was AWESOME meeting you at CHA. I have our pic up on my blog in my CHA photos!!

Tracey Odachowski said...

You're getting ripped off! Gabe only charged our tooth fairy a dollar. :D

Brandy said...

Love the post! LOL! When I was losing teeth (mid-80s) the going rate was a dollar :)

melanie said...

so nice to have finally met you in cali! could you be any sweeter?

RN4JCHRIST said...

lol, that is a cte pic Kelly!
from a quarter to 2-3 dollars, you know we have to keep up with inflation!!LOL Hope you are well!Hugs ~Dawn

Karin said...

On our street, teeth go for $5 each, except the first, which if you can believe goes for $20!

susan opel said...

Wow, I totally hear ya! i remember babysitting for $1 an hour - what's the going rate for tahtthee days?

susan opel said...

Um.... I actually can spell better than that! Sorry!